BCS-105-L-D-HE-010
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BCS-105-L-D-HE-010
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD PCB R/A
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
PCB Contact Row Spacing :
7.874 mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
JESD-609 Code :
e3
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Body Length or Diameter :
0.5 inch
Fastening Type :
Push-Pull
Termination :
Solder
Number of Rows :
2
Published :
Contact Shape :
Square
Insulation Color :
Black
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number Of PCB Rows :
2
Radiation Hardening :
No
Contact Type :
Female Socket
Contact Length - Post :
0.125 3.18mm
Durability :
500 Cycles
Pbfree Code :
yes
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Style :
Board to Board
Contact Finish - Post :
Tin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions Loaded :
9
Insulation Height :
0.210 5.33mm
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Mount :
Through Hole
Connector Type :
Receptacle
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Packaging :
Tube
Withdrawl Force-Min :
.834 N
Series :
Tiger Claw™ BCS
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
Number of Conductors :
ONE
Polarization Key :
POLAR PIN POSITION
Reference Standard :
UL, CSA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Positions :
10
Voltage - Rated :
475VAC
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
6 Weeks
Samtec, Inc. BCS-105-L-D-HE-010
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole, Right Angle Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 10 Positions Female Socket