BCR12PM-12LA#B00
Mfr.Part #
BCR12PM-12LA#B00
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Description
TRIAC 600V 12A
Manufacturer :
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Number of Terminations :
3
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
120A @ 60Hz
Leakage Current (Max) :
2mA
RMS Current (Irms) :
12A
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
3
Number of Elements :
1
Packaging :
Tube
Triac Type :
Standard
Case Connection :
Isolated
Configuration :
Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
30mA
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min :
10V/us
Lead Free :
Lead Free
Trigger Device Type :
Triac
Pin Count :
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Copper, Tin
Base Part Number :
BCR12-12
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Published :
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
12A