BCM380P475C1K2A30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BCM380P475C1K2A30
Manufacturer
Vicor
Package / Case
9-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 47.5V 1200W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Width :
22.86mm
Current - Output (Max) :
25.7A
Mounting Type :
Through Hole
Min Input Voltage :
260V
Height :
7.366mm
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Input (Min) :
260V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
6 (Time on Label)
Voltage - Output 1 :
47.5V
Series :
VI Chip® BCM®
Power (Watts) :
1200W
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Max Output Current :
25.7A
Efficiency :
97.9%
Voltage - Input (Max) :
410V
Packaging :
Tray
Published :
Max Input Voltage :
410V
Number of Outputs :
1
Package / Case :
9-DIP Module
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
2.49Lx0.90W x 0.29 H 63.3mmx22.8mmx7.3mm
Voltage - Isolation :
4.242kV
Max Operating Temperature :
100°C
Min Operating Temperature :
0°C
Operating Temperature :
0°C~100°C
Applications :
ITE (Commercial)
Max Power Dissipation :
1.2kW
Type :
Intermediate Bus Converter
Length :
63.246mm
Datasheets
BCM380P475C1K2A30
Vicor BCM380P475C1K2A30
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD