BC085-20-A-0390-L-C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BC085-20-A-0390-L-C
Manufacturer
GCT
Description
20W, 1.0MM PITCH SOCKET, DIL, SM
Manufacturer :
GCT
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Voltage Rating :
250VAC/DC
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Pick and Place
Product Category :
Global Connector Technology (GCT)
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
Durability :
100 Cycles
Row Spacing - Mating :
0.039 (1.00mm)
Number Of PCB Rows :
2
Insulation Resistance :
Mounting Option 1 :
LOCKING
Termination :
Solder
Termination Type :
Surface Mount
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Ingress Protection :
Rated Current (Signal) :
0.5 A
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Body/Shell Style :
PLUG
Additional Feature :
RoHS Compliant
Body Breadth :
0.098 inch
Number of Positions Loaded :
All
Reference Standard :
UL
Contact Resistance :
40 mΩ
Insulation Color :
Black
Mated Stacking Heights :
Insulator Color :
Black
Style :
Board to Board
Packaging :
Reel
HTS Code :
Mating Contact Pitch :
0.039 inch
Contact Finish - Post :
Gold
Contact Shape :
Square
Withdrawl Force-Min :
.1112 N
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Contact Length - Post :
ECCN Code :
EAR99
Plating Thickness :
FLASH inch
Insertion Force-Max :
1.0008 N
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Terminal Pitch :
0.9906 mm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Termination :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Contact Material :
Phosphor Bronze
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Insulation Height :
0.089 (2.26mm)
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Applications :
Pitch - Mating :
0.039 (1.00mm)
Mounting Type :
BOARD
Series :
BC085
PCB Contact Row Spacing :
3.048 mm
Total Number of Contacts :
20
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
JESD-609 Code :
e4
Reliability :
COMMERCIAL
Body Depth :
0.089 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
200VAC V