BC070-33-A-1-L-D
Mfr.Part #
BC070-33-A-1-L-D
Description
33W, 1.0MM PITCH SOCKET, SIL, SM
Number of Positions :
33
Board to Board
Subcategory :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Product Category :
Fastening Type :
Push-Pull
Global Connector Technology (GCT)
Number of Rows :
1
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Voltage Rating :
250VAC/DC
Pitch - Mating :
0.039 (1.00mm)
Gold
Brand :
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Product Type :
Package :
Tube
Insulation Height :
0.089 (2.26mm)
Datasheets
BC070-33-A-1-L-D
1 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 33 Positions Female Socket