BC070-23-A-1-L-D
Mfr.Part #
BC070-23-A-1-L-D
Description
23W, 1.0MM PITCH SOCKET, SIL, SM
Package :
Tube
Number of Rows :
1
Insulation Height :
0.089 (2.26mm)
Product Category :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Product Type :
Voltage Rating :
250VAC/DC
Number of Positions :
23
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Receptacle, Bottom or Top Entry
Subcategory :
Brand :
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Pitch - Mating :
0.039 (1.00mm)
Mated Stacking Heights :
Global Connector Technology (GCT)
Datasheets
BC070-23-A-1-L-D
1 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 23 Positions Female Socket