BC070-16-A-1-L-D
Mfr.Part #
BC070-16-A-1-L-D
Description
16W, 1.0MM PITCH SOCKET, SIL, SM
Insulation Height :
0.089 (2.26mm)
Mated Stacking Heights :
Global Connector Technology (GCT)
Details
Brand :
Package :
Tube
Voltage Rating :
250VAC/DC
Insulation Color :
Black
Subcategory :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Product Type :
Pitch - Mating :
0.039 (1.00mm)
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Number of Positions :
16
Datasheets
BC070-16-A-1-L-D
1 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 16 Positions Female Socket