BC065-37-A-L-D
Mfr.Part #
BC065-37-A-L-D
Description
37W, 1.0MM PITCH SOCKET, SIL, TH
Headers, Receptacles, Female Sockets
Global Connector Technology (GCT)
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Subcategory :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Pitch - Mating :
0.039 (1.00mm)
Number of Positions :
37
Insulation Height :
0.083 (2.10mm)
Product Type :
Contact Length - Post :
0.071 (1.80mm)
Datasheets
BC065-37-A-L-D
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 37 Positions Female Socket