BC065-21-A-L-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BC065-21-A-L-D
Manufacturer
GCT
Description
21W, 1.0MM PITCH SOCKET, SIL, TH
Manufacturer :
GCT
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Applications :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
1
Product Category :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Contact Shape :
Square
Contact Finish - Post :
Gold
Contact Length - Post :
0.071 (1.80mm)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Fastening Type :
Push-Pull
Pitch - Mating :
0.039 (1.00mm)
Mated Stacking Heights :
Product Type :
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Product :
Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Color :
Black
Insulation Height :
0.083 (2.10mm)
Row Spacing - Mating :
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Type :
Female Socket
RoHS :
Details
Subcategory :
Ingress Protection :
Series :
BC065
Features :
Pick and Place
Brand :
Voltage Rating :
250VAC/DC
Number of Positions Loaded :
All
Connector Type :
Receptacle
Global Connector Technology (GCT)
Package :
Tube
Number of Positions :
21
Mounting Type :
Through Hole
Style :
Board to Board
Datasheets
BC065-21-A-L-D
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 21 Positions Female Socket