BC034-08-A-V-0150-L-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BC034-08-A-V-0150-L-D
Manufacturer
GCT
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
8W, 1.0MM PITCH HEADER, SINGLE I
Manufacturer :
GCT
Product Category :
Headers, Male Pins
Ingress Protection :
Global Connector Technology (GCT)
Contact Length - Post :
Shrouding :
Unshrouded
Number of Positions Loaded :
All
Number of Positions :
8
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Applications :
Base Part Number :
ES2J
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Brand :
Insulation Height :
0.059 (1.50mm)
Product Type :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Features :
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 175°C
Package :
Tube
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
ES2
Row Spacing - Mating :
Termination :
Solder
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7V @ 2A
Fastening Type :
Push-Pull
RoHS :
Details
Contact Material :
Phosphor Bronze
Subcategory :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
Contact Finish - Post :
Gold
Overall Contact Length :
Product Category :
Mated Stacking Heights :
Style :
Board to Board
Connector Type :
Header
Contact Type :
Male Pin
Current - Average Rectified (Io) :
2A
Speed :
Fast Recovery = 200mA (Io)
Number of Rows :
1
Power Line Protection :
Contact Shape :
Square
Capacitance @ Frequency :
Voltage Rating :
250VAC/DC
Diode Type :
Standard
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Unidirectional Channels :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
Voltage - Breakdown (Min) :
Power - Peak Pulse :
Reverse Recovery Time (trr) :
35ns
Contact Length - Mating :
0.059 (1.50mm)
Package / Case :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch - Mating :
0.039 (1.00mm)
Insulation Color :
Black
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 600V
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Capacitance @ Vr, F :
15pF @ 4V, 1MHz
Type :
Fast Recovery Rectifiers
Mounting Type :
Surface Mount
ES2 Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 8-Position Board to Board 0.059 (1.50mm) Height