BBUP00160808600Y00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BBUP00160808600Y00
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FERRITE BEAD 60 OHM 0603 1LN
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
DC Resistance (DCR) (Max) :
20mOhm
Filter Type :
FERRITE CHIP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Lines :
1
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Max) :
4A
Impedance @ Frequency :
60Ohm @ 100MHz
Height (Max) :
0.037 0.95mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Pulse Electronics BBUP00160808600Y00
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN