BB060-66-A-L-D
- Mfr.Part #
- BB060-66-A-L-D
- Description
- 66W, 0.8MMX1.2MM PITCH SOCKET, D
- Row Spacing - Mating :
- 0.047 (1.20mm)
- Number of Positions :
- 66
- Current Rating (Amps) :
- 500mA
- Pitch - Mating :
- 0.031 (0.80mm)
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Insulation Height :
- 0.128 (3.25mm)
- Datasheets
- BB060-66-A-L-D
2 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 66 Positions Female Socket