BAV70WT1G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BAV70WT1G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SC-70, SOT-323
Datasheet
Download
Description
DIODE DUAL SW 100V 200MA SOT323
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Power Dissipation :
200mW
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Max Surge Current :
500mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 100V
Forward Current :
200mA
Surface Mount :
yes
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Max Reverse Leakage Current :
5μA
JESD-609 Code :
e3
Diode Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reverse Current :
5μA
Max Reverse Voltage (DC) :
70V
Pbfree Code :
yes
Length :
2.1844mm
Peak Non-Repetitive Surge Current :
500mA
Contact Plating :
Tin
Reverse Voltage :
100V
Current Rating :
200mA
Halogen Free :
Halogen Free
Average Rectified Current :
200mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Width :
1.3462mm
Base Part Number :
BAV70W
REACH SVHC :
No SVHC
Current - Average Rectified (Io) :
200mA DC
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
500mA
Element Configuration :
Common Cathode
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Recovery Time :
6 ns
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
3
Height :
889μm
Output Current-Max :
0.1A
Min Operating Temperature :
-55°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Reverse Recovery Time :
6 ns
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
70V
Radiation Hardening :
No
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.25V @ 150mA
Package / Case :
SC-70, SOT-323
Capacitance :
1.5pF
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
Terminal Form :
Gull wing
Published :
Voltage - Rated DC :
70V
Diode Type :
Standard
Number of Terminations :
3
Terminal Position :
Dual
Max Operating Temperature :
150°C
Forward Voltage :
1.25V
HTS Code :
Pin Count :
Number of Elements :
2
Datasheets
BAV70WT1G
onsemi BAV70WT1G
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed -55°C~150°C 200mA 70V-DC 2-Element SC-70, SOT-323 Surface Mount
BAV70WT1G Overview
There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 1.25V.0.1A is its maximum output voltage.In order to prevent the surge current from exceeding 500mA, it should be monitored.There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 200mA.The part can draw a current of 200mA.Capacitance in this device is approximately 1.5pF farads.In devices such as this one, reverse voltage peak is set at 5μA.As a reverse biased semiconductor device, its maximal reverse leakage current is 5μA.Electronic and electrical devices create heat (energy loss) as a result of their primary functions.
BAV70WT1G Features
1.25V forward voltage
a maximum output voltage of 0.1A
1.5pF farads
a peak voltage of 5μA
a reverse voltage peak of 5μA
BAV70WT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor
BAV70WT1G applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23