BAV70W/MIF
- Mfr.Part #
- BAV70W/MIF
- Manufacturer
- Nexperia
- Package / Case
- SC-70, SOT-323
- Datasheet
- Download
- Description
- SWITCHING DIODE
- Manufacturer :
- Nexperia
- Product Category :
- Diodes - Rectifiers - Arrays
- Speed :
- Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.25V @ 150mA
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Pin Count :
- 3
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Diode Type :
- Standard
- Reverse Recovery Time :
- 4ns
- Current - Average Rectified (Io) :
- 175mA DC
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Package / Case :
- SC-70, SOT-323
- Reach Compliance Code :
- Compliant
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 100V
- Operating Temperature - Junction :
- 150°C Max
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 500nA @ 80V
- Series :
- Automotive, AEC-Q101
- Diode Configuration :
- 1 Pair Common Cathode
- Datasheets
- BAV70W/MIF
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 150°C Max SC-70, SOT-323 Surface Mount
BAV70W/MIF Overview
BAV70W/MIF Features
BAV70W/MIF Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc.
BAV70W/MIF applications of rectifier diode array.
- Rectifier for drives applications
- Crowbar applications
- Rectifiers for UBS
- Battery chargers
- Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
- Free wheeling diode in low voltage converters
- General Rectification
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| BAV70 | Nexperia | 31,462 | DIODE ARRAY GP 75V 150MA SOT23 |
| BAV70 | Nexperia | 31,462 | RECTIFIER DIODE, 2 ELEMENT, 0.2A |
| BAV70 | Nexperia | 31,462 | SOT-23 75V 0.15A Diodes Rectif |
| BAV70 | Nexperia | 31,462 | DIODE SOT-23 100V 0.21A 4NS |
| BAV70 | Nexperia | 31,462 | Switching SOT-23, 70V 0.25A |
| BAV70 | Nexperia | 31,462 | SMD SWITCHING DIODE |
| BAV70 | Nexperia | 31,462 | DUAL SWITCHING DIODE COM CATHOD |
| BAV70 | Nexperia | 31,462 | HIGH SPEED SWITCHING DIODE |
| BAV70 | Nexperia | 31,462 | GEN PURP DIODE 75V 0.15A SOT-23 |
| BAV70 | Nexperia | 31,462 | DIODE ARRAY GP 70V 200MA SOT23-3 |
| BAV70 | Nexperia | 31,462 | DIODE ARRAY GP 80V 200MA SOT23-3 |
| BAV70 RFG | Nexperia | 6,000 | DIODE ARRAY GP 70V 200MA SOT23 |
| BAV70,215 | Nexperia | 8,174,532 | DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23 |
| BAV70,215 | Nexperia | 8,174,532 | NEXPERIA BAV70 - HIGH-SPEED SWI |
| BAV70,235 | Nexperia | 63,674 | DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23 |