BAS70L-QYL
Mfr.Part #
BAS70L-QYL
Package / Case
SOD-882
Description
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA 2DFN
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Package :
Digi-Reel?
Supplier Device Package :
DFN1006-2
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 70 V
Mounting Type :
Surface Mount
Reverse Recovery Time :
Mounting Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Product :
Schottky Diodes
Diode Configuration :
Single
Operating Temperature - Junction :
150°C
Technology :
Si
Package / Case :
SOD-882
Repetitive Peak Reverse Voltage :
70V
Diode Type :
Schottky
Capacitance @ Vr, F :
2pF @ 0V, 1MHz
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Series :
Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1 V @ 15 mA
Qualification :
AEC-Q101
Vf - Forward Voltage :
1 V
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
70 V
Product Status :
Active
Current - Average Rectified (Io) :
70mA
Datasheets
BAS70L-QYL
Nexperia BAS70L-QYL
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 1 V @ 15 mA 150°C 10 μA @ 70 V SOD-882 Surface Mount
BAS70L-QYL Overview
BAS70L-QYL Features
BAS70L-QYL Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc.
BAS70L-QYL applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB