BAS70-05-7
Mfr.Part #
BAS70-05-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT23-3
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Output Current-Max :
0.07A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
100mA
Number of Terminations :
3
Number of Elements :
2
Number of Pins :
3
Additional Feature :
High Reliability
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
100mA
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Forward Voltage :
1V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature - Junction :
-55°C~125°C
Power Dissipation :
200mW
Max Reverse Voltage (DC) :
70V
Current - Average Rectified (Io) :
70mA DC
Average Rectified Current :
70mA
Max Junction Temperature (Tj) :
125°C
Pbfree Code :
yes
Min Operating Temperature :
-55°C
Forward Current :
70mA
Reverse Recovery Time :
5 ns
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Base Part Number :
BAS70-05
Weight :
7.994566mg
Max Power Dissipation :
200mW
Reverse Voltage :
70V
Height :
1.1mm
Terminal Position :
Dual
Published :
ROHS3 Compliant
Width :
1.4mm
Mount :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
15 Weeks
Peak Reverse Current :
100nA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 15mA
Element Configuration :
Common Cathode
Capacitance :
2pF
Length :
3.05mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 50V
Max Operating Temperature :
125°C
Power Rating :
200mW
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
70V
Datasheets
BAS70-05-7
Diodes Incorporated BAS70-05-7
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed -55°C~125°C 70mA 70V-DC 2-Element TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 Surface Mount
BAS70-05-7-F Overview
In operation, this device will be set to 1V volts forward.There is a maximum output voltage of 0.07A.In operation, this device will be set to 70mA volts forward.There are approximately 2pF farads of capacitance in this device.This device is powered with reverse voltage peak of 100nA V.A derivative of the primary action of this electronic or electrical device is the creation of 200mW in the form of heat (energy loss).There are no other devices in the electrical or electronic world that produce more 200mW heat (energy loss).
BAS70-05-7-F Features
1V forward voltage
a maximum output voltage of 0.07A
2pF farads
a peak voltage of 100nA
a reverse voltage peak of 100nA
BAS70-05-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
BAS70-05-7-F applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23