BAS70-04WE6327
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BAS70-04WE6327
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
SC-70, SOT-323
Datasheet
Download
Description
SCHOTTKY DIODE
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Reverse Recovery Time (trr) :
100 ps
Product Status :
Active
Pin Count :
3
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Terminal Form :
Gull wing
Rochester Electronics LLC
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1 V @ 15 mA
Repetitive Peak Reverse Voltage :
70
Operating Temperature - Junction :
150°C
Technology :
Schottky
Power Dissipation-Max :
0.25 W
Qualification Status :
COMMERCIAL
Number of Terminals :
3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
70 V
Reach Compliance Code :
Unknown
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 50 V
Number of Elements :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Diode Type :
Schottky
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
JESD-609 Code :
e3
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Package Shape :
RECTANGULAR
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
70mA (DC)
Diode Element Material :
SILICON
Supplier Device Package :
PG-SOT323-3-1
Package / Case :
SC-70, SOT-323
Pbfree Code :
yes
Series :
Package :
Bulk
Terminal Finish :
MATTE TIN
Diode Capacitance-Max :
2 pF
Surface Mount :
yes
Datasheets
BAS70-04WE6327
Infineon Technologies BAS70-04WE6327
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 1 V @ 15 mA 150°C 100 nA @ 50 V SC-70, SOT-323 Surface Mount
BAS70-04WE6327 Overview
BAS70-04WE6327 Features
BAS70-04WE6327 Applications
There are a lot of Infineon
BAS70-04WE6327 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23