BAS70-04W,115
Mfr.Part #
BAS70-04W,115
Package / Case
SC-70, SOT-323
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT323
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature (Max) :
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 15mA
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Pins :
3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
70V
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pin Count :
3
Forward Current :
70mA
Package / Case :
SC-70, SOT-323
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Diode Type :
Schottky
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
70V
Number of Terminations :
Factory Lead Time :
4 Weeks
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Diode Element Material :
SILICON
Current - Average Rectified (Io) :
70mA DC
Base Part Number :
BAS70-04W
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Forward Voltage :
410mV
Output Current-Max :
0.07A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 70V
Terminal Form :
Gull wing
Number of Elements :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Datasheets
BAS70-04W,115
Nexperia BAS70-04W,115
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 150°C Max 2-Element SC-70, SOT-323 Surface Mount
BAS70-04W,115 Overview
In this case, the forward voltage has to be set at 410mV to operate the device.An output voltage of 0.07A is the maximum it can handle.In this case, the forward voltage has to be set at 70mA to operate the device.
BAS70-04W,115 Features
410mV forward voltage
a maximum output voltage of 0.07A