BAS70-02V-V-G-08
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BAS70-02V-V-G-08
Manufacturer
Vishay
Package / Case
SC-79, SOD-523
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 70V 100MA SOD523
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F :
2pF @ 0V 1MHz
Max Junction Temperature (Tj) :
125°C
Max Reverse Voltage (DC) :
70V
Diode Type :
Schottky
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Flat
Peak Reverse Current :
20nA
JESD-609 Code :
e3
Reverse Voltage :
70V
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
600mA
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
15 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 15mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 50V
Number of Elements :
1
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Forward Current :
100mA
Max Surge Current :
600mA
Pin Count :
2
Diode Element Material :
SILICON
Element Configuration :
Single
Output Current-Max :
0.1A
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Number of Pins :
2
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
70V
Lead Free :
Lead Free
Height :
700μm
Reverse Recovery Time :
5 ns
Max Operating Temperature :
125°C
Forward Voltage :
1V
Capacitance :
1.5pF
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Power Dissipation :
200mW
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Peak Non-Repetitive Surge Current :
600mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Average Rectified Current :
100mA
Number of Terminations :
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature - Junction :
125°C Max
Base Part Number :
BAS70-02
Datasheets
BAS70-02V-V-G-08
Vishay BAS70-02V-V-G-08
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 1V @ 15mA 125°C Max 100nA @ 50V 2-Termination Tape & Reel (TR) SC-79, SOD-523 Surface Mount
BAS70-02V-V-G-08 Overview
The reverse voltage should be 70V.100nA volts is the maximum reverse leakage current of this device.In this device, there is an average rectified current of 100mA volts.An unwanted consequence of the primary action of this electronic or electrical device is the production of 200mW heat.Forward current may not exceed 100mA.This is the maximum amount of 600mA surge current that can be used.Depending on the capacitance, the device may deliver a value of 1.5pF.Output current is maximal at 0.1A.As the data chart indicates, the peak reverse is 20nA.
BAS70-02V-V-G-08 Features
a maximal reverse leakage current of 100nA volts
an average rectified current of 100mA volts
0.1A is the maximum value
the peak reverse is 20nA
BAS70-02V-V-G-08 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
BAS70-02V-V-G-08 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB