BAS40-07,215
Mfr.Part #
BAS40-07,215
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 120MA SOT143B
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Unclassified
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
40 V
Weight :
4.535924 g
Min Operating Temperature :
-65 °C
Width :
6.35 mm
Average Rectified Current :
120 mA
Peak Non-Repetitive Surge Current :
200 mA
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
150 °C
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
200 mA
Max Surge Current :
200 mA
Lead Free :
Lead Free
Peak Reverse Current :
10 µA
Length :
6.35 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Max Reverse Voltage (DC) :
40 V
Height :
6.35 mm
Max Reverse Leakage Current :
10 µA
Series :
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Surface Mount
RoHS :
Compliant
Forward Voltage :
1 V
Forward Current :
120 mA
Product Status :
Active
Number of Pins :
4
Contact Plating :
Tin
Datasheets
BAS40-07,215
NXP Semiconductors BAS40-07,215
120 mA 40 V-DC
BAS40-07215 Overview
As long as the forward voltage is set to 1 V, the device will operate.A surge current should be monitored and should not exceed 200 mA.As long as the forward voltage is set to 120 mA, the device will operate.There is a reverse voltage peak of 10 µA on devices like this one.When reverse biased, its maximum reverse leakage current is 10 µA, which is the current coming from that semiconductor device.
BAS40-07215 Features
1 V forward voltage