BACC63DC25-37PAH
Mfr.Part #
BACC63DC25-37PAH
Description
CONN RCPT HSNG MALE 37POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
37
Contact Type :
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Finish :
Passivated
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Feature :
Flange
Series :
BACC63, 8D
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Mount :
Flanges, Panel
Reach Compliance Code :
Unknown
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Contact Size :
16
Orientation :
A
Contact Shape :
Circular
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
BACC63DC25-37PAH
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 37 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included BACC63, 8D
BACC63DC25-37PAH Overview
BACC63DC25-37PAH Features
BACC63, 8D series
BACC63DC25-37PAH Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
BACC63DC25-37PAH Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT