BACC63DC23-55PN
Mfr.Part #
BACC63DC23-55PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Number of Positions :
55
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Silver
Number of Pins :
20
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
BACC63DC23-55PN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DC23-55PN Overview
The product is packaged in Receptacle, Male Pins.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the BACC63 Series.A total of 20 pins are available on the device.As a result, the device runs at -65°C~200°C Operating Temperature.
BACC63DC23-55PN Features
BACC63 series
BACC63DC23-55PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC23-55PN Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER