BACC63DC23-53SN
Mfr.Part #
BACC63DC23-53SN
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
53
Datasheets
BACC63DC23-53SN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DC23-53SN Overview
BACC63DC23-53SN Features
BACC63 series
BACC63DC23-53SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC23-53SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT