BACC63DC21-16SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DC21-16SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
B
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
16
Fastening Type :
Threaded
Number of Pins :
16
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Silver
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
Series :
BACC63
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Stainless Steel
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Female Sockets
Datasheets
BACC63DC21-16SB
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount 16 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63DC21-16SBH Overview
Packaging for this item is Receptacle Housing.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the BACC63 Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Female Sockets products.Devices with 16 pins are available.
BACC63DC21-16SBH Features
BACC63 series
BACC63DC21-16SBH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC21-16SBH Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT