BACC63DC21-16SAH
Mfr.Part #
BACC63DC21-16SAH
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 16POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
A
Note :
Contacts Not Included
Number of Pins :
16
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Threaded
Housing Color :
Stainless Steel
Contact Shape :
Circular
Series :
BACC63
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
Mounting Feature :
Flange
Published :
Datasheets
BACC63DC21-16SAH
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount 16 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63DC21-16SAH Overview
BACC63DC21-16SAH Features
BACC63 series
BACC63DC21-16SAH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC21-16SAH Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT