BACC63DC21-11SCH
Mfr.Part #
BACC63DC21-11SCH
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
BACC 11C 11#12 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Published :
Note :
Contacts Not Included
Number of Pins :
11
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
12
Housing Color :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Datasheets
BACC63DC21-11SCH
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63DC21-11SCH Overview
This product is packaged in a Receptacle Housing box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the BACC63 Series.There are many benefits shared by this part and other products in the [0] category.It is equipped with 11 pins.
BACC63DC21-11SCH Features
BACC63 series
BACC63DC21-11SCH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC21-11SCH Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT