BACC63DC21-11PNH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DC21-11PNH
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
BACC 11C 11#12 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Silver
Number of Positions :
11
Type :
For Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
12
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Feature :
Flange
Published :
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Stainless Steel
Number of Pins :
11
Series :
BACC63
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
BACC63DC21-11PNH
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount 11 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63DC21-11PNH Overview
Packaging for this item is Receptacle Housing.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the BACC63 Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Male Pins products.Devices with 11 pins are available.
BACC63DC21-11PNH Features
BACC63 series
BACC63DC21-11PNH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DC21-11PNH Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT