BACC63DB25-61SNH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DB25-61SNH
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
BACC63, 8D
Contact Size :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
61
Fastening Type :
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Stainless Steel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Passivated
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Size - Insert :
Mount :
Free Hanging
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Coupling Nut
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
N (Normal)
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
BACC63DB25-61SNH
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Passivated 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included BACC63, 8D
BACC63DB25-61SNH Overview
BACC63DB25-61SNH Features
BACC63, 8D series
BACC63DB25-61SNH Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
BACC63DB25-61SNH Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT