BACC63DB25-61PNH
Mfr.Part #
BACC63DB25-61PNH
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 61POS INLINE
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
61
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size - Insert :
25-61
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Size :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Passivated
Series :
BACC63, 8D
Feature :
Coupling Nut
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Datasheets
BACC63DB25-61PNH
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) Passivated 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included BACC63, 8D
BACC63DB25-61PNH Overview
BACC63DB25-61PNH Features
BACC63, 8D series
BACC63DB25-61PNH Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
BACC63DB25-61PNH Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT