BACC63DB25-37SNH
Mfr.Part #
BACC63DB25-37SNH
Description
BACC 37C 37#16 SKT PLUG
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
Series :
BACC63
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Plug Housing
Housing Color :
Silver
Number of Pins :
37
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
37
Shell Size - Insert :
Contact Size :
16
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
BACC63DB25-37SNH
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 37 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63DB25-37SNH Overview
The product is packaged in Plug Housing.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the BACC63 Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.This can be ensured when the system is in operation by maintaining Coupling Nut.A total of 37 pins are available on the device.
BACC63DB25-37SNH Features
BACC63 series
BACC63DB25-37SNH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB25-37SNH Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT