BACC63DB23-55SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63DB23-55SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
BACC63
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Coupling Nut
Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
55
Shell Material :
Stainless Steel
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Published :
Termination :
Crimp
Datasheets
BACC63DB23-55SN
Plug, Female Sockets Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Bulk N (Normal) Threaded
BACC63DB23-55SN Overview
BACC63DB23-55SN Features
BACC63 series
BACC63DB23-55SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB23-55SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT