BACC63DB21-11PNH
Mfr.Part #
BACC63DB21-11PNH
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
BACC 11C 11#12 PIN PLUG
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Orientation :
N (Normal)
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
21-11
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Male Pins
Series :
BACC63
Published :
2012
Number of Pins :
12
Datasheets
BACC63DB21-11PNH
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 11 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63DB21-11PNH Overview
The packaging contains Plug Housing.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number BACC63 belongs to the BACC63 Series.It shares a number of benefits with other For Male Pins products.Operating the device, it is possible to maintain Coupling Nut.A 12 pin is provided on the device.
BACC63DB21-11PNH Features
BACC63 series
BACC63DB21-11PNH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB21-11PNH Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT