BACC63DB17-26PBH
Mfr.Part #
BACC63DB17-26PBH
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
BACC 26C 26#20 PIN PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Size :
20
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Published :
Connector Type :
Plug Housing
ROHS3 Compliant
Housing Color :
Stainless Steel
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Orientation :
B
Number of Positions :
26
Datasheets
BACC63DB17-26PBH
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 26 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63DB17-26PBH Overview
Packaging is in the form of Plug Housing.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the BACC63 Series.Many of the features of this part can also be found in other For Male Pins products.In operation, Coupling Nut can be maintained as long as Coupling Nut is unchanged.There are 20 pins on the device.
BACC63DB17-26PBH Features
BACC63 series
BACC63DB17-26PBH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63DB17-26PBH Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT