BACC63CU25D43SN
Mfr.Part #
BACC63CU25D43SN
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Composite
Series :
BACC63, 8D
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
25-43
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Number of Positions :
43
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Datasheets
BACC63CU25D43SN
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
BACC63CU25D43SN Overview
BACC63CU25D43SN Features
BACC63, 8D series
BACC63CU25D43SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
BACC63CU25D43SN Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER