BACC63CU25-61SNH
Mfr.Part #
BACC63CU25-61SNH
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
20
Mounting Feature :
Flange
Number of Pins :
61
Factory Lead Time :
5 Weeks
Housing Color :
Number of Positions :
61
Contact Type :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
BACC63CU25-61SNH
Receptacle Housing Composite Panel Mount Nickel 61 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63CU25-61SNH Overview
Packaging for this item is Receptacle Housing.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the BACC63 Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Female Sockets products.Devices with 61 pins are available.
BACC63CU25-61SNH Features
BACC63 series
BACC63CU25-61SNH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63CU25-61SNH Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT