BACC63CU25-61SN
Mfr.Part #
BACC63CU25-61SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
ROHS3 Compliant
Color :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
11 Weeks
Shell Material :
Composite
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
61
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
BACC63CU25-61SN
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
BACC63CU25-61SN Overview
BACC63CU25-61SN Features
BACC63 series
BACC63CU25-61SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63CU25-61SN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT