BACC63CU25-61SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63CU25-61SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
BACC 61C 61#20 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
BACC63
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Composite
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
61
Color :
Silver
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
11 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
BACC63CU25-61SN
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
BACC63CU25-61SN Overview
BACC63CU25-61SN Features
BACC63 series
BACC63CU25-61SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63CU25-61SN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER