BACC63CU21-16SAH
Mfr.Part #
BACC63CU21-16SAH
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
BACC63
Orientation :
A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Pins :
16
Number of Positions :
16
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Threaded
Published :
Shell Finish :
Nickel
Housing Color :
Silver
Contact Size :
Type :
For Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
BACC63CU21-16SAH
Receptacle Housing Composite Panel Mount Nickel 16 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63CU21-16SAH Overview
The product is packaged in Receptacle Housing.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the BACC63 Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.A total of 16 pins are available on the device.
BACC63CU21-16SAH Features
BACC63 series
BACC63CU21-16SAH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63CU21-16SAH Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT