BACC63CU21-16SAH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63CU21-16SAH
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 16POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
A
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Published :
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Nickel
Connector Type :
Receptacle Housing
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
BACC63
Contact Shape :
Circular
Number of Pins :
16
Contact Size :
16
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Composite
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
Datasheets
BACC63CU21-16SAH
Receptacle Housing Composite Panel Mount Nickel 16 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63CU21-16SAH Overview
The product is packaged in Receptacle Housing.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the BACC63 Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.A total of 16 pins are available on the device.
BACC63CU21-16SAH Features
BACC63 series
BACC63CU21-16SAH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63CU21-16SAH Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT