BACC63CU17-26SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63CU17-26SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
7.5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
BACC63, 8D
Shell Material :
Composite
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Nickel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
26
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
A
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
BACC63CU17-26SA
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
BACC63CU17-26SA Overview
BACC63CU17-26SA Features
BACC63, 8D series
BACC63CU17-26SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
BACC63CU17-26SA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER