BACC63CU15D19SAH
Mfr.Part #
BACC63CU15D19SAH
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Stock
132
In Stock :
132
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
BACC63
Orientation :
A
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Shell Size - Insert :
15-19
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Pins :
Composite
Contact Size :
20
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
BACC63CU15D19SAH
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included BACC63
BACC63CU15D19SAH Overview
BACC63CU15D19SAH Features
BACC63 series
BACC63CU15D19SAH Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63CU15D19SAH Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT