BACC63CU15-19SC
Mfr.Part #
BACC63CU15-19SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
ROHS3 Compliant
Published :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Bulk
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
BACC63
Number of Positions :
19
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
C
1 (Unlimited)
Color :
Silver
Datasheets
BACC63CU15-19SC
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
BACC63CU15-19SC Overview
BACC63CU15-19SC Features
BACC63 series
BACC63CU15-19SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63CU15-19SC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT