BACC63CU15-19SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC63CU15-19SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
BACC 19C 19#20 SKT RECP
Stock
24
In Stock :
24
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Composite
Series :
BACC63, 8D
Orientation :
B
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
19
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
15-19
Shell Finish :
Nickel
Current Rating :
7.5A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
BACC63CU15-19SB
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
BACC63CU15-19SB Overview
BACC63CU15-19SB Features
BACC63, 8D series
BACC63CU15-19SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
BACC63CU15-19SB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER