BACC63CU15-19SB
Mfr.Part #
BACC63CU15-19SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
24
In Stock :
24
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
15-19
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Nickel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mount :
Flanges, Panel
Series :
BACC63, 8D
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
7.5A
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
19
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Orientation :
B
Termination :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Thermoplastic
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
BACC63CU15-19SB
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
BACC63CU15-19SB Overview
BACC63CU15-19SB Features
BACC63, 8D series
BACC63CU15-19SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
BACC63CU15-19SB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER