BACC63CU15-19PD
Mfr.Part #
BACC63CU15-19PD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
BACC63
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
D
Shell Finish :
Nickel
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Composite
Number of Pins :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Silver
Number of Positions :
19
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
BACC63CU15-19PD
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
BACC63CU15-19PD Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Male Pins.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the BACC63 Series.There are 20 pins on the device.Devices operate at -65°C~200°C operating temperatures.
BACC63CU15-19PD Features
BACC63 series
BACC63CU15-19PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63CU15-19PD Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER