BACC63CU15-18PA
Mfr.Part #
BACC63CU15-18PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
18
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
BACC63
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Composite
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Pins :
20
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Published :
Orientation :
A
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
BACC63CU15-18PA
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
BACC63CU15-18PA Overview
Packaging is Receptacle, Male Pins.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the BACC63 Series, it can be found in this category.It has 20 pins.The device is operating at -65°C~200°C Operating Temperature.
BACC63CU15-18PA Features
BACC63 series
BACC63CU15-18PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63CU15-18PA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT