BACC63CT23-55SN
Mfr.Part #
BACC63CT23-55SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
55
Feature :
Coupling Nut
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Composite
Series :
BACC63
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Silver
Datasheets
BACC63CT23-55SN
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
BACC63CT23-55SN Overview
BACC63CT23-55SN Features
BACC63 series
BACC63CT23-55SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63CT23-55SN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT