BACC63CT23-55PN
Mfr.Part #
BACC63CT23-55PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Datasheets
BACC63CT23-55PN
MIL SERIES CONNECTOR
BACC63CT23-55PNH Overview
The packaging contains MIL SERIES CONNECTOR.
BACC63CT23-55PNH Features
BACC63CT23-55PNH Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
BACC63CT23-55PNH Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER