BACC63CT19-32PA
Mfr.Part #
BACC63CT19-32PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Silver
Number of Positions :
32
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Pins :
20
Contact Finish - Mating :
Shell Material :
Composite
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Nickel
Feature :
Coupling Nut
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
5 Weeks
Termination :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
BACC63
Datasheets
BACC63CT19-32PA
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
BACC63CT19-32PA Overview
BACC63CT19-32PA Features
BACC63 series
BACC63CT19-32PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63CT19-32PA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER