BACC63CT17-26PN
Mfr.Part #
BACC63CT17-26PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
58
In Stock :
58
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material :
Composite
Factory Lead Time :
8 Weeks
Color :
Silver
Number of Pins :
20
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
17-26
Shell Finish :
Nickel
Published :
2014
Feature :
Coupling Nut
Number of Positions :
26
Orientation :
N (Normal)
Series :
BACC63
Datasheets
BACC63CT17-26PN
Plug, Male Pins Composite Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
BACC63CT17-26PN Overview
BACC63CT17-26PN Features
BACC63 series
BACC63CT17-26PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
BACC63CT17-26PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER